
Reklame. Modtaget som anmeldereksemplar.
Titel: I de fries land
Forfatter: Sui Sin Far
Antal sider: 158
Udgivelsesår: 2023 (Oprindeligt 1890-1912)
Forlag: Forlaget Ti Vilde Heste
Indsigtsfuld, øjenåbnende og barsk.
Sui Sin Far, som er et pseudonym for Edith Maude Eaton, var datter af en engelsk far og en kinesisk mor. Hun levede fra 1865 til 1914, og hun skrev om, hvordan det var at være kineser i det amerikanske samfund, hvor raceadskillelse (segregation) var lovligt.
“I de fries land” indeholder 9 noveller og et essay om kinesere i Amerika. Nogle greb mig mere end andre, men fælles for dem alle er, at de er øjenåbnende og interessante, og de gjorde mig klogere.
Især titelnovellen “I de fries land” og “Den nye visdom” fangede mig. De er enormt triste og barske, og de viser, at integration ikke er nemt, især ikke hvis det amerikanske samfund ikke tager godt imod, som det er tilfældet i “I de fries land”. Eller hvis immigranten er bange for alt det nye som i “Den nye visdom”.
Det er et gennemgående tema, at det amerikanske samfund behandler kineserne som mindreværdige. Det er også gennemgående tema, hvor svært det er for især de kinesiske kvinder at tilpasse sig det amerikanske samfund. Kvinderne blev ofte hentet til Amerika, når deres mænd havde arbejdet hårdt i mange år og endelig tjent penge nok til at forsørge en familie.
Jeg var glad for, at bogen indledes af et forklarende og interessant afsnit skrevet af historikeren Mara Cherkasky. Hun laver et nedslag i den tid, Sui Sin Far skriver om, og for mig var det en perfekt indledning til Sui Sin Fars noveller.
Forlaget Ti Vilde Heste vælger aldrig ligegyldig litteratur, når de er på udkig efter nye udgivelser. Bøgerne har altid noget på hjerte, og det er i den grad også tilfældet med “I de fries land”. Jeg var fanget, men jeg synes også, at det var svære tekster, der krøb ind under huden på mig på en lidt uhyggelig måde. Selvom novellerne har over 100 år på bagen, er der dog i den grad stadig tale om vigtig litteratur, som bør læses af mange.
Jeg vil anbefale “I de fries land” til alle, der kan lide historier om integration og andre kulturer, og til dig, der er interesseret i at prøve at forstå, hvor gennemgribende kulturforskelle er.