Ro af Iben Have

Titel: Ro
Forfatter: Iben Have
Antal sider: 60
Udgivelsesår: 2019
Forlag: Aarhus Universitetsforlag

“Det er i dag videnskabeligt anerkendt, at daglig træning i mindfulness reducerer aktiviteten i de områder af hjernen, der har med tankemylder, bekymring og selvkritik at gøre.” (Citat)

Min første tænkepause! Tænkepauser er en serie af små bøger udgivet af Aarhus Universitetsforlag. Hver Tænkepause har sit eget emne som f.eks. frihed, litteratur, tro og søvn.

Jeg har læst Tænkepausen om “Ro”, som var med i en af Kristian F. Møllers Bookpacks.

Iben Have skriver om ro, imens hun tilbringer tid på et kloster i Italien. Hun kommer ind på mange aspekter af ro, som giver stof til eftertanke og aha-oplevelser.

Have beskriver klostrets ro og regelmæssighed, som står i stærk kontrast til de sociale mediers konstante støj, hvor sulten efter likes og opbygning af autenticitet giver konstant  usikkerhed og uro for mange mennesker.

Have kommer også ind på, at det er meget forskelligt, hvad der betragtes som støj fra person til person, hvilket i nogen grad hænger sammen med, om man er introvert eller ekstrovert. 

Hun gør opmærksom på, at der spås om, at støj reelt kan udgøre en fare for folkesundheden, hvilket er ret tankevækkende.

Afsnittet om at lydbøger kan bidrage til ro, er interessant for en bogelsker som mig. Jeg er ikke selv den store lydsbogslytter, men jeg tager mig tiden til at læse, fordi jeg elsker det, og fordi det giver mig ro og mulighed for at trække mig tilbage fra alle slags “larm”.

Jeg har blot nævnt få af Haves betragtninger om ro. Hun får fortalt meget på få sider, og hun giver masser af stof at reflektere over.

“Ro” kan anbefales til alle, der vil vide mere om begrebet ro og til dig, der godt kan lide at blive klogere på mennesker og mental sundhed.

Skriv en kommentar