Perlesøsteren af Lucinda Riley

Jeg er kommet sent i gang med Lucinda Rileys serie: De syv søstre. Det betyder, at den ene bog i lang tid har afløst den næste. Nu er jeg færdig med “Perlesøsteren”, som er den sidste i serien lige nu.

Perlesøsteren er CeCe’s historie. CeCe er den 4. søster og for at komme til bunds i hendes historie bliver vi taget med til Australien, hvor vi hører om perlefangst, kunst og Australiens indfødte. Vi hører selvfølgelig også om de indviklede og mystiske kærlighedshistorier, der i sidste ende har bragt CeCe til verden.

Endnu en gang formår Lucinda at holde spændingen igennem en lang bog. Det er interessant hver gang at blive lukket ind i et nyt univers, en ny verden og en ny kunstart.

Vi venter dog stadig på mysteriet om, hvem søstrenes far er og hvad der er blevet af lillesøsteren Merope.
Er I klar til bog nr. 5 – Månesøsteren? Jeg kan næsten ikke vente 😀

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s